Καλωσόρισμα

Φίλες και φίλοι κυβερνοεπισκέπτες,

εκ μέρους του Συλλόγου Διδασκόντων Εκπαιδευτικών σας καλωσορίζω στον ιστότοπο της σχολικής μας κοινότητας. Το σχολείο μας με τη ζηλευτή επονομασία και την αξιόλογη όσο και μακρά παράδοση στα εκπαιδευτικά δρώμενα των Τρικάλων, συνεχίζει την πορεία του ως πειραματικό λύκειο πλέον από το 2021. Οι υψηλοί εκπαιδευτικοί στόχοι, όπως περιγράφονται στον ιδρυτικό νόμο των πειραματικών σχολείων, η στελέχωσή τους με εκπαιδευτικούς αυξημένων ακαδημαϊκών προσόντων, η συνεχής επιμόρφωσή τους σε νέα προγράμματα σπουδών, η αξιολόγηση των εκπαιδευτικών και της σχολικής μονάδας, η δυνατότητα συνεργασίας με πανεπιστημιακές σχολές, η ενθάρρυνση της έρευνας πεδίου είναι μερικά χαρακτηριστικά που δημιουργούν αυξημένες προσδοκίες σε εκπαιδευτικούς, γονείς και κηδεμόνες, μαθητές/τριες για την παροχή ποιοτικής παιδείας από ένα δημόσιο σχολείο.

Γιατί πλέον έχει γίνει πεποίθηση ότι ο παγκοσμιοποιημένος και άκρως ανταγωνιστικός κόσμος μας με την ψηφιακή  τεχνολογία  ανοίγει  κάθε  μέρα  νέους  ορίζοντες  στη  γνώση, επιφέρει συνεχείς αλλαγές στην αγορά εργασίας  με  ιλιγγιώδη  ταχύτητα και απαιτεί ποιοτικά προσόντα και ικανότητες απ’ όλους μας που πρέπει διαρκώς να ανανεώνονται. Γι’  αυτό  η υποχρέωση του  σχολείου  και της εκπαίδευσης γενικότερα είναι  να προετοιμάσει τη νέα γενιά για να εργασθεί και να ζήσει σ’ έναν συναρπαστικό κόσμο όχι μόνο με την απόκτηση πολλών και εξειδικευμένων γνώσεων αλλά και δεξιοτήτων όπως ομαδικότητα και πνεύμα συνεργασίας, κριτική σκέψη, ικανότητα επικοινωνίας και τη δυνατότητα της δια βίου εκπαίδευσης. Κι όλα αυτά χωρίς να παραβλέπεται η καλλιέργεια διαχρονικών ηθικών και κοινωνικών αξιών που δημιουργούν ισορροπημένους χαρακτήρες και ευαισθητοποιημένους πολίτες.

Η μικρή μας πατρίδα με το μεγάλο παρελθόν έχει μόνο μία ελπίδα επιβίωσης στο μέλλον: να επενδύσει σε μια αξιοκρατική και σύγχρονη παιδεία. Αν δεν το κάνει, θα μείνει απλά στο περιθώριο ως θεατής των εξελίξεων. Την διαπίστωση αυτή έκανε, τον 19ο αιώνα, ο μέγας λογοτέχνης Αλέξανδρος Παπαδιαμάντης, ο «Άγιος» των Ελληνικών Γραμμάτων: «Ο κόσμος θα εξακολουθή πάντοτε να βαδίζη εμπρός, πότε κούτσα – κούτσα, πότε σήκω – πέσε με σκιρτήματα μονοπόδαρα, με σκοντάμματα, ή με βήματα καρκίνου. Και αλλοίμονον εις τους όσοι εγήρασαν κι εκουράσθησαν και δεν δύνανται να παρακολουθήσουν».

Καλή περιήγηση στις ψηφιακές μας σελίδες.

Ο διευθυντής
                                                                                                                                                                                                                Ευθύμιος Αθ. Κουφογιάννης, φιλόλογος

Ημέρα ενημέρωσης γονέων/κηδεμόνων σχολικού έτους 2023-2024
Δευτέρα 9:35 – 12:55